מאמר: כיצד נשפר את איכות חיינו באמצעות החשיבה?

23.3.20 | יום שני | כז אדר התשפ
בשעה 00:00

מאת: ד"ר רחל ידיד | מנכ"לית ויו"ר עמותת "אעלה בתמר"

רוב האנשים סבורים כי גורמים חיצוניים הם היוצרים בקרבם את ההרגשה הטובה או הרעה, כדוגמת מעשי האנשים בסביבתם, דבריהם, המצב במדינה, הישגיהם החומריים וכדו'. יש מידה רבה של בעיתיות בגישה זו, משום שאין לאדם את היכולת לשלוט בנסיבות חיצוניות שבסביבתו ובתוצאותיהן, ובכך נקלע הוא בשל גישה זו לתחושה לא טובה.
על כן הדרך הטובה להתמודד עם קושי זה היא באמצעות החשיבה של האדם. כדאי לאדם ללמוד לנהל את הרגלי החשיבה שלו, כך יצליח במידה רבה לנהל את הרגשותיו ואת חוויותיו.
אמנם, אירועים חיצוניים משפיעים על הרגש, אך הם אינם מייצרים אותו, שהרי שני אנשים עשויים להימצא בסיטואציה אחת אבל בכל זאת לכל אחת תיוותר הרגשה שונה לחלוטין. משום שכל אדם מתמקד באספקטים שונים של הסיטואציה ונותן לה פרשנות ומשמעות אחרת לגמרי, על כן ניתן לומר שהסיבה העמוקה לרגש אינה דבר חיצוני, אלא תהליכים פנימיים. התהליך של התמקדות באספקטים מסוימים מתרחש באופן אוטומטי בהתאם ל־ "תוכנות" שרצות בראש, לכן השאלה היא באיזו דרך יצליח לשנות את הרגש באופן מהיר וללא תלות בחוויה הראשונית ברגע ההתרחשות.
אחת הבעיות שיש להתמודד אתה היא הנטייה של האדם להתמקד בשלילי, לכוון את תשומת הלב לבעיות במקום לפתרונות. כל מה שמעצבן אותנו באחרים יכול להוביל אותנו להבנה של עצמינו . לא מדובר בהערכה אישית, אלא בסטטיסטיקה מוכחת מדעית ואפילו מוסברת מבחינה אבולוציונית, למרות זאת, אפשר לשנות נטייה שלילית ולהחליף אותה בחיובית. למעשה יש דרך מאוד פשוטה לייצר חשיבה חיובית ואפקטיבית, כל מה שצריך לעשות הוא, להחליף את "השאלות המקטינות" ב"שאלות מעצימות". בעזרת חזרה על השאלות המעצימות אנו יכולים לשנות את המצב הרגשי באותו הרגע, ולייצר הרגל מחשבתי חדש וחיובי, וככל שתענו על השאלות המעצימות בתדירות גבוהה יותר, כך האפקט המצטבר יהיה משמעותי יותר. כשאנו שואלים את השאלות אנו מייצרים שינויים פיזיים בנתיבים הנירולוגיים שלנו, הפסיכולוגים אומרים שזה יכול לייצר הרגלים אוטומטיים חדשים אפילו תוך 21 ימים. במידה ונתמיד בכך במשך מספר חודשים, לא רק שנייצר דפוסי חשיבה חיובית, אלא אף נשנה את כל מערכת האמונות שלנו על העולם ועל עצמנו.
נביא כמה שאלות לדוגמא שיש בהן לעזור לנו לחוות יותר רגשות חיוביים ומצבי תודעה כמו: שמחה, אושר, מחויבות, נחישות התלהבות, תשוקה, הכרת תודה, אהבה וביטחון. מה מלהיב אותי ולמה? על מה אני מכיר תודה בחיים שלי? מה משמח אותי? מה גורם לי להנאה ועליזות? איזה דברים מהנים עשיתי לאחרונה? איזה דברים אני גאה שעשיתי? מה יגרום לי לחוש גאווה בעתיד ולמה? מה גורם לי לפעול בנחישות? במה שווה להשקיע מאמץ ומדוע? מה אני אוהב בעצמי, באחרים?
ידע לא עושה שינוי – תרגול עושה שינוי, מאוד קל לתרגל כי הטכניקה פשוטה, להקדיש כמה דקות ביום לענות על השאלות ולהתמלא בעוצמה רגשית, זה ישנה את היום, ישנה את התגובות למצבים מאתגרים, יגרום לפעול ביותר נחישות ומחויבות, ישדרג את מערכות היחסים ובעיקר, זה יניע להרגיש מצוין – הרי בסופו של דבר זה מה שכולם רוצים. ידוע כי האושר והרווחה של האדם אינם תלויים בדברים החיצוניים, אלא באלה הפנימיים הנשלטים על ידיו. "נתק את עצמך מדעות של אחרים, מההרגל של שיפוט או שליטה באחרים, מזיכרונות כואבים מהעבר, מהצורך להיות צודק ומנצח, מהאובססיה לדברים חומריים ועוד כהנה וכהנה. לך אחרי התשוקה שלך בחיים, אך התנתק מהתוצאה ואפשר ליקום לטפל בפרטים הקטנים"
דרך נוספת ושימושית שיכולה להיות כלי חשוב ורב עוצמה היא וִויזוּאָלִיזַצְיָה – פרי הדמיון, באמצעותו אפשר לשרטט את דמות האדם אליה שואפים, את החיים שרוצים לחיות ואת ההשפעה שמעוניינים להשיג בעולם. על ידי קבלה, מחילה, זרימה, אהבה ואמון, נהיה מסוגלים להפוך את החשיבה החיובית ל"עמוד האש" בחיינו.

 

קוראים יקרים,
בימים מאתגרים אלו, נדאג להנעים את זמנכם במאמרים, קטעי "הידעת", חידות וכד'.
ושהכל יגמר... מחכים לכם במרכז מורשת 🙂

תפריט