הר-מלך: מסורת יהדות תימן היא חלק ממני

מאת: יחזקאל הר-מלך

בעלייה הציונית של שנת 1935 עליתי ארצה עם הוריי, שתי אחיותיי ושני אחיי. שם משפחתנו היה קניגסברג. דירתנו הראשונה הייתה ברחוב רבי עקיבא מול המאפייה ששכרנו מדהבני. סבתי גרה כל חייה ברחוב אפרים זקס. הייתי בן שלוש וגדלתי עם ילדי השכונה. לאחר שהייתי חוזר מהגן העירוני הייתי מצטרף לנערי השכונה שהיו מתאספים ליד הבאר בגבעה הסמוכה. מחבריי שם למדתי לנגן במפוחיות-פה. כעבור מספר שנים עברנו לדירה ברחוב רמב"ם פינת הרצל ששכרנו מבשארי. לכבוד הקמת המדינה שינתה המשפחה שמה להר-מלך. אני זוכר בגעגועים את חבריי מהשכונה שלמדנו וסיימנו יחדיו את הלימודים בביה"ס העממי בשנת תש"ו (1946): אביבה צעידי, רוחמה מדהלה, יעבץ מדהלה, אמנון מזעקי, אליעזר קפרא, נתנאל מזרחי, זכריה מליחי ואלי עותמי, נתן שוקרי. ליבי דואב על אלה שאינם עמנו.

בתוצאות בחירות 1978 לראשונה בבחירה אישית לראש העיר אפשר היה להבחין בקלפיות שעריים ומרמורק כי היה לי רוב בולט. כנראה זכרו לי את פעילותי כמנהל סניף קופ"ח עממית מיסודה של הדסה וממונה על דמויות בלתי נשכחות שטיפלו בהם, בילדיהם ובהוריהם: ד"ר מרשוב, ד"ר שוויצר, אחות אסיא, אחות חנה והמיילדת מרים זילבר.
אחרים אמרו כי זכרו לי את התקופה ששיחקתי ואימנתי כדורגל. איני יכול לשכות את כוכבי העבר מהשכונה יעקב רוקבן, שלמה רוקבן, חומי, אברהם ושלמה נדב, טוני שרעבי, יהודה ומאיר מקחל, מרדכי (תוכי) שוקרי, נתן שוקרי, יהודה חדד, חיים ג'מיל, חיים מדהלה, יצחק שמחי, מאיר מלמד יבל"א יצחק מזרחי, שאול קפרא, יוחאי מקייטן ועוד רבים וטובים.

"שמחת מנצחים"
התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך

התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך

רחובות במשחקי גביע העצמאות לנבחרות ערים בכדורגל.
מימין לשמאל: חיותין, ג'מיל, מקחל, ליטבק, קפרא, גינזבורג, הרשקוביץ וטוביאש
כורעים ברך מימין לשמאל: הרמלך, גניסוב, שטיין­

התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך

יחזקאל הר-מלך עם הראש הממשלה דאז יצחק שמיר
התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך

אחת מהדמויות הציבוריות שאהבתי והערכתי היה יהודה מדהלה ז"ל. הוא ינק את תכונת המנהיג מאביו שהיה מוכתר השכונה. יהודה היה לי ידיד אמת בכלל ובתפקידיו הציבוריים בפרט. בתקופת כהונתי כראש העיר הוא היה חבר נאמן ולויאלי במועצת העיר. הוא סייע לרבים מתושבי השכונה לעבוד באגד. היה יו"ר מכבי שעריים בעידן השיא שלה. היה מיוזמי הקצאת מגרש הכדורגל לקבוצה. בתקופתו ובעזרת ידידיה מזרחי נוצרו קשרים חמים עם מיג'ור חדד מדרום לבנון.
באחד מימי "היום הפתוח" שאפשרה לכל תושב להיפגש עם ראש העיר ללא תיאום מראש הגיעה ללשכתי משלחת מכובדת של נציגי ציבור בראשות מדהלה וחתוכה "במה אוכל לעזור" שאלתי "רק באנו לומר לך תודה" התפלאתי "על מה?" השיבו לי: כי פיטרת את הגזבר גולדשטרום ומינית את התימני קפאח" לא הבנתי ואמרתי " קפאח מונה בגין השכלתו וניסיונו כקצין תקציבים במשרד הפנים" הם פרצו בצחוק על שלא הבנתי את הפואנטה…

התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך

"אהבה מכל הלב"
התמונה באדיבות יחזקאל הר-מלך