אודות

עיריית רחובות, באמצעות החברה עירונית לתרבות, ספורט ונופש,
גאה לפתוח את מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל

מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל, נבנה בשכונת שעריים שברחובות, שכונת התימנים הראשונה במושבות יהודה אשר סיפורה וסיפור המתיישבים בה משקף את מורשת ההתיישבות של יהודי תימן בארץ. המרכז נחנך בספטמבר 2017 ונבנה במטרה להציג ולשמר את מורשת יהודי תימן ולעודד את המשך חקר מורשתם. המרכז מהווה בית לכלל קהילות ישראל, באמצעות תערוכות מתחלפות, ימי עיון, סדנאות, מופעים ועוד. עיריית רחובות בראשותו של מר רחמים מלול, הקימה את המרכז בהשקעה של כ- 30 מיליון שקל. הבניין בשטח של 3,000 מ"ר, על פני שלוש קומות: חניה, משרדים, אולמות תצוגה, ספרייה וארכיון, חדרי עיון, כיתות לימוד ואודיטוריום הכולל 250 מושבים, ציוד במה חדשני, ציוד הקרנה מקצועי, תאורה והגברה. כמו כן אולם נוסף לכנסים ואירועים שונים המכיל 100 מושבים.

הספרייה על שם "יאיר ונחמה מדאר הלוי", עשירה וכוללת כ- 10,000 ספרים ומחקרים אודות יהודי תימן ומורשתם. כמו כן ארכיון ובו אלפי מסמכים מקוריים מתימן ומארץ ישראל. את מרכז מורשת תכנן ועיצב האדריכל יעקב גיל, מומחה בתכנון מבני ציבור בארץ ובחו"ל ובניהולו של מר חנניה קורש. למרכז מורשת עיצוב חדיש ומתקדם תוך חשיבה על אלמנטים אותנטיים וייחודיים. המרכז שם דגש וחשיבות יתרה בהנגשת המקום לבעלי צרכים מיוחדים.

מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל כולל תצוגות קבע ופעילויות ייחודיות להפצה ושימור המורשת של יהדות תימן באמצעות אוספים ומוצגים נדירים, אותנטיים וייחודיים. עוד ניתן ללמוד אודות עולם הרוח העשיר של יהודי תימן באמצעות עמדות אינטראקטיביות.

 

ראש העיר רחובות, מר רחמים מלול הדגיש: "אני מוצא חשיבות רבה בהקמתו של מרכז המורשת ליהדות תימן ולקהילות ישראל אשר יהווה עוגן תרבותי לכלל אזרחי מדינת ישראל. אין בליבי ספק כי העיר רחובות מהווה מודל מוצלח לקליטת עלייה מכל הזמנים ומכל קהילות ישראל ועושר תרבותי זה יבוא לידי ביטוי במרכז החדש."

חנניה קורש, מנהל מרכז המורשת: "הרעיון להקמת מרכז מורשת החל כבר בשנת 2002. הודות למאמץ עיריית רחובות והעומד בראשה מר רחמים מלול הגענו לרגע זה.
רחובות, עיר שנוסדה בשנת תר"ן (1890) מהווה מודל לאומי למימוש החזון הציוני של עלייה וקליטה.
שכונת שעריים בה נבנה מרכז המורשת, הינה שכונת התימנים הראשונה שנוסדה במושבות א"י וראשוניה הגיעו לרחובות בשנת 1908. מאז החלו גלי עליה גדולים של יהודים מתימן לעלות לא"י, ליישבה ולבנותה".

נשמח שתבקרו אותנו.

מוזיאון בית מורשת תימן וקהילות ישראל רחובות
לחץ לצפייה בשעות הפעילות
access_time

א', ב', ד', ה' – 17:00-9:00
ג' – 13:00-9:00 | 19:00-16:00

רחובות - עיר המדע והתרבות