תערוכות

מקבץ התערוכות המוצגות בפתיחת המוזיאון מספרות את סיפורה החזותי של קהילת יהודי תימן לאורך הדורות – בתימן ובארץ ישראל. במוזיאון מוצגות שש תערוכות של צילום וציור תיעודי ובהן ניתן לראות צילומים היסטוריים ועכשוויים וכן ציורים ותחריטים בהשראת צילומים. לצד כל אלה מוצגים גם עבודות אומנות כגון תכשיטים, רקמות, תשמישי קדושה, דגם בית כנסת ועוד. לקהילה הייחודית זו, נפתח כיום מוזיאון שהוא גם בית למורשת יהדות תימן לדורותיה.

שיבת ציון המודרנית של גלויות ישראל השונות, שנבעה מכיסופים לארץ־ישראל, יצרה בה מפגש של עדות ותרבויות ממזרח וממערב. עולי תימן הראשונים עלו ארצה בשנת תרמ"ב (1881–1882) ועליה זו נקראה בפיהם "אעלה בתמר", סיכול האותיות של שנת עלייתם.
"אמרתי אעלה בתמר" (שיר השירים, ז',ט')  שנה שבה עלו ארצה יהודים גם מארצות אחרות, כגון הביל"ויים ויהודי בוכרה. מאז עולי תימן המשיכו באופן רציף להגיע ארצה מכל רחבי תימן. הם עבדו והתיישבו במקומות שונים: ירושלים, תל אביב, רחובות ,ראשון לציון, פתח תקווה, חדרה, זכרון יעקב, יבנאל, כנרת ומנחמיה ומאוחר יותר גם הרצליה, נתניה, נס ציונה, פרדסיה, אלישיב, כפר מרמורק וישובים נוספים.

התערוכות שלנו